23 мая 2013 г.

Приватизацію «Нафтогазу» може здійснити лише Сім’я, вона контролює всі грошові потоки


Верховна Рада найближчим часом може розглянути урядовий законопроект, яким пропонується дозволити здійснювати приватизацію української газотранспортної системи. Здійснити приватизацію об’єктів «Нафтогазу» сьогодні в Україні може лише Сім’я.

Всі розуміють, що «Нафтогаз» – банкрут. Чому всі українці стають заручниками цієї системи, а «Нафтогаз» набирає величезні борги, щоб придбати у Росії газ? Ця система вже добігає свого кінця. Треба її зробити прозорою, тому, зрозуміло, що реформування потрібне. У всіх інших країнах газотранспортна система, система постачання газу не приносить збитків, там немає субсидування, доплати через бюджет, доплати місцевим бюджетам за газ для споживачів. Там система працює в рамках нормального ринкового механізму. Адже газ – це продукт праці, він стає товаром, тому що потрібен іншим людям для задоволення їхніх потреб. Тому і люди, у суб’єкти господарювання готові за нього платити гроші. Але питання полягає в тому, скільки вони готові платити, і на яких умовах.

Для того, щоб зробити всю цю систему прозорою, треба вийти на закон вартості. Газ як товар має реальну ціну на ринку. З іншого боку, сама собівартість його видобутку в тій же Росії дуже низька. Якщо Росія сьогодні нам продає газ з врахуванням 100-доларової знижки по 420 доларів за тисячу кубометрів, то собівартість видобутку цього газу не перевищує 50 доларів. І ще нехай 25 доларів іде на транспортування цього газу по її території. Тоді виникає питання, а маржа в сумі 300 доларів чи, якщо без знижки, 400 доларів, куди дівається? Ця маржа належить Росії. Але ж наші теж хочуть присмоктатися до цього прибутку.

Хто сьогодні купує газ? Його можуть купити хімічні, металургійні комбінати, коксохіми, машинобудівні підприємства, тобто це величезне поле споживачів, яким потрібен газ. І є міста, яким теж потрібен газ, тому що їх теплоелектроцентралі працюють на газі. Наприклад, така ситуація в Києві. Це величезна кількість газу, яка іде на те, щоб виробляти тепло і гарячу воду. Але ж це архаїзм, це древні технологічні уклади, це все застаріло, так можуть жити лише тубільці. Не можна просто спалювати газ, адже це дуже цінна сировина, до якої треба ставитися з величезною ощадливістю. Зараз існують альтернативні системи, які дозволяють забезпечувати будинки теплом, гарячою водою, електроенергією і так далі. Але це не стосується України. У нас клани зацікавлені в тому, щоб газ просто спалювався. Бо ж якщо ти сидиш на трубі, по якій іде газ, то ти володієш грошима. Наприклад, сьогодні Росія нам платить за транспортування газу близько 3 доларів на 100 кілометрів за тисячу кубометрів. Тому, якщо порахувати, Україна могла би отримувати до 4 млрд. доларів в рік за транзит газу в Європу. Але ми не знаємо, скільки насправді отримує наша держава, тому що ця цифра весь час приховується. Доводиться збирати дані про діяльність «Нафтогазу» по крупинкам, тому що якби вся ця інформація вийшла на поверхню, ми б змогли побачити механізм розкрадання, як грабують народ.

Тому головне питання – кому будуть належати наші трубопроводи і газові сховища? Бо ж Європа без транзиту газу не зможе функціонувати зимою, осінню і весною. Тому відбувається боротьба за те, хто буде господарем цієї газової системи. І хто сяде на ці величезні потоки грошей? Зрозуміло, що приватизацію чи орендування газосховищ може собі дозволити тільки Сім’я. Тому що сьогодні всі грошові потоки замикаються на Сім’ю. Де б не рухалися якісь гроші, всюди сидить смотрящий.

Комментариев нет: