22 апр. 2013 г.

Україна і Польща: взаємні засудження – це дорога в нікуди


У сеймі Польщі 11 квітня 2013 року зареєстровано проект ухвали про визнання ОУН-УПА злочинними організаціями, які вчинили геноцид щодо польського населення Східних Кресів у 1939-1947 рр. Зокрема, проектом ухвали пропонується визнати Організацію Українських Націоналістів, Українську Повстанську Армію, СС-Галичина і українську поліцію на німецькій службі злочинними організаціями.

Звістка про реєстрацію цього законопроекту стурбувала мільйони українців, оскільки такі рішення можуть бути дуже небезпечними для українсько-польських відносин. Адже ОУН-УПА – це організація міжнародного рівня, яка була знана і в Україні, і за кордоном, як сила, що боролась проти гітлерівських фашистських окупантів, проти нацистської імперії за національне визволення України. Цей факт визнаний у всьому світі.

Зрозуміло, що історія відносин між Україною та Польщею є дуже складною, її пронизують багато трагедій. З одного боку – це сумнозвісні події на Волині, з другого боку, не менш сумнозвісна операція «Вісла». Взагалі в стосунках України та Польщі дуже багато складних моментів, ці вузли не можна знищити, рубаючи з плеча. Треба це робити дуже делікатно, не можна іти за тим алгоритмом, який колись призвів до настільки поганих відносин між Україною та Польщею. Відомо, чим все це завершилось: спочатку Російська імперія окупувала Україну, а потім розділила і поневолила Польщу – спочатку по частинам, а потім радянсько-комуністичний режим Леніна, Сталіна та інших керівників КПРС здійснив окупацію зруйнованої Польщі. Всім нам – і українцям, і полякам – треба про це пам’ятати. Ми живемо поряд, в мирі, у нас зараз добрі партнерські стосунки, і тільки разом ми можемо подолати всі ті проблеми, виклики, які несе сучасний світ.

Тому Українська Національна Консервативна партія звертається до всіх політичних, громадських, релігійних діячів Польщі діяти обережно, в жодному разі не можна драми і трагедії з минулого переносити в сучасне життя, адже це може призвести до переходу відносин між Україною та Польщею в трагічну площину. Тому наша пропозиція полягає в тому, щоб негайно сформувати міжвідомчу комплексну групу по вивченню спільної історії, проводити спільні круглі столи, конференції на цю тему, і на урядовому рівні, і на науковому, освітньому, культурному рівнях, щоб зняти всі ті протиріччя, які залишились з минулого. Врешті-решт, такі алгоритми, як діяти в подібній ситуації, відомі, це польсько-німецький, польсько-єврейський, німецько-єврейський механізми, які привели до порозуміння, консенсусу, покращення відносин. А різні засудження один одного нічим добрим ніколи не закінчувалися, навпаки, в умовах другої хвилі світової системної, структурної кризи вони тільки призведуть до погіршення ситуації, яка і так є надзвичайно складною.

Комментариев нет: