4 нояб. 2016 г.

Олег Соскін: Штучне підвищення мінімальної зарплати перетворить Україну на Вене

Якщо уряд підвищить мінімальну зарплату до 3200 гривень, то всі інші зарплати також мають бути підвищені на відповідний коефіцієнт. Нам хочуть нав'язати модель, коли людина з освітою отримує більшу зарплату, хоча це порушення об'єктивних законів ринку. Фактично уряд вирішив перейти до соціалістичної моделі призначення зарплат. Крім того, будуть переглянуті субсидії для населення, після підвищення доходів громадян. Також варто очікувати стрімкого знецінення гривні, обумовленого щонайменше двома факторами.

По-перше, в Україні не відбувається економічного зростання. Збільшення ВВП на 1,5% не є зростанням, оскільки воно викликане штучним підвищенням зарплат бюджетникам, які враховуються при розрахунку ВВП, а крім того єдине, що зростає — це військово-оборонний комплекс, але це не призводить до створення додаткового багатства. По-друге, зростатимуть доходи найбідніших верств населення. Ці додаткові доходи вони витрачатимуть не на купівлю товарів і послуг, а на конвертацію у валюту, щоб створити собі запас на гірші дні. Отже відбуватиметься штучна паніка на валютному ринку, яка створить додатковий тиск на курс національної валюти.

Виникає запитання: а для чого придумувати такі складні схеми, якщо можна просто втричі ревальвувати гривню, і таким чином доходи громадян автоматично зростуть втричі. Тоді навіть якщо мінімальна зарплата у наступному році залишиться на рівні 1600 грн, при зміцненні гивні хоча б до курсу 8грн за долар вона становитиме 200 доларів. А штучне підвищення мінімальної зарплати  до 3200 грн призведе при нинішньому курсі лише до 123 доларів зарплати. Ціни в доларовому еквіваленті ні на товари, ні на комунальні послуги не зросли, тому зміцнення гривні призведе до зниження цін і тарифів у гривневому вираженні, а не до їх підвищення.

Отже у випадку, якщо уряд і народні депутати стануть на шлях штучного підвищення мінімальної зарплати, а не ревальвації гривні, уже в квітні 2017 року може початися галопуюча інфляція, і Україну чекатиме те, що зараз відбувається у Венесуелі — розраховуватися гривнею будуть на вагу.

Комментариев нет: