20 окт. 2011 г.

Північно-східний вектор

У вівторок керівники урядів Росії, України, Білорусі, Казахстану, Молдови підписали у Санкт-Петербурзі угоду про створення зони вільної торгівлі в рамках СНД. Вірменія, Таджикистан та Киргизстан пообіцяли визначитися найближчим часом.

Тривалі, гострі, але конструктивні

«НЕСПОДІВАНО для самих себе в результаті тривалих, гострих, але все ж конструктивних переговорів ми розв’язали головну проблему, заради якої сьогодні зібралися, — сказав прем’єр Росії Володимир Путін. Він нагадав, що угоду подібного змісту спочатку було підписано 1994 року, але не всі країни, в тому числі й Росія, її ратифікували. Тож вона практично не діяла. Російський прем’єр звернув увагу, що товарообіг між країнами СНД за перше півріччя 2011 року збільшився на 48 відсотків і становить понад 134 млрд. доларів. «Якщо ми розвивалися такими темпами, не маючи угоди про вільну торгівлю, то можна передбачити, як це буде після її підписання», — зауважив В. Путін.

— Ця угода для нас дуже вигідна. Вона дасть змогу лише протягом наступного року збільшити обсяги товарообігу між Україною та СНД на 35 відсотків, створити нові робочі місця, стабілізувати економічну ситуацію в країні. Документ протягом найближчого часу буде вдосконалюватися, аж поки не будуть усунуті всі бар’єри, які залишилися. Прикметно, що угоду підписано з дотриманням усіх вимог СОТ, — сказав у телефонній розмові з кореспондентом «Сільських вістей» учасник санкт-петербурзьких переговорів урядовий уповноважений із питань співробітництва з РФ, СНД, ЄврАзЕС та іншими регіональними об’єднаннями Валерій Мунтіян.

Окрім угоди про ЗВТ, українська делегація підписала міждержавну програму інноваційного співробітництва з СНД до 2020 року, концепцію стратегічного розвитку залізничного транспорту та інші документи.

«Найгірше ніде не бути...»

ЕКС-МІНІСТР економіки України Віктор Суслов позитивно оцінює факт підписання угоди про ЗВТ із СНД. Це, на його думку, посилює міжнародні позиції нашої держави, після того, як суттєво погіршилися її стосунки з Євросоюзом, США, Росією та іншими країнами, адже була небезпека, що Україна взагалі опиниться в міжнародній ізоляції, але цього, на щастя, не сталося. Були побоювання, що Росія перешкоджатиме Україні у налагодженні співпраці з країнами СНД. Але обидві країни в останній момент знайшли спільну мову, усунувши більшість спірних питань. Угода — це перший крок України до Митного союзу. Дуже важливо, що вона наважилася зробити вибір між ЄС та МС на користь останнього. Найгірше було б нічого не вибрати і назавжди залишитися в буферній зоні, тоді це призвело б до тяжких наслідків. Тому порівняно з ізоляцією участь у Митному союзі — великий плюс. Це дає змогу зберегти високотехнологічні галузі. Тим паче, що в Санкт-Петербурзі досягнуто низки домовленостей щодо поглиблення співробітництва в космічній галузі, авіабудуванні та на інших напрямках. Ясна річ, що в цій ситуації угода про ЗВТ із країнами ЄС, мабуть, підписана не буде, бо не можна бути одночасно і тут, і там. Адже Митний союз усуває економічні перешкоди всередині цього утворення, але в той же час будує бар’єри у стосунках із іншими країнами, в тому числі й тими, що входять до ЄС, вважає експерт.

Шлях до феодалізму?

ОЦІНКА іншого відомого експерта Олега Соскіна - негативна. СНД — структура, яка діє лише на папері, адже більшість угод, які раніше підписувалися учасниками цієї структури, не виконувалися, вважає він. Ну, підписали ще один папірець, але механізмів його реалізації поки що немає. Та навіть якщо припустити, що угода про ЗВТ буде діяти, Україні це не принесе ніякої користі. Адже стосунки в її рамках не матимуть рівноправного характеру. Росія буде в ролі сюзерена, решта країн — на правах васалів, які виконуватимуть волю Кремля. Треба відкрити очі і подивитися, куди ми йдемо. Ми опинимося в колі економічно відсталих країн з сировинними, неконкурентоздатними економіками, бідними, обмеженими ринками. 85 відсотків експорту Росії забезпечується за рахунок двох товарів: нафти та газу. Така ж ситуація і в Казахстані та Туркменистані. Це країни, де правлять кланові олігархічні сім’ї. Їхні суспільства поділені на два соціальні полюси: 80 відсотків бідних і 3-4 відсотки багатих. Якщо наші олігархи думають, що в рамках Митного союзу вони одержать якісь преференції на газ, то вони помиляються. Насправді буде сформовано модель неоколоніального пограбування, з допомогою якої Росія захопить усі наші ресурси і технологічні досягнення. Тож якщо ми хочемо потрапити в таке багно, де фактично українські громадяни не матимуть права голосу і не зможуть зреалізувати себе, долучившись до основних європейських цінностей, економічних, політичних і цивілізаційних, то, звичайно, услід за санкт-петербурзькою треба підписувати ще й угоду про Митний союз. Але наш народ із цим не погодиться, вважає Олег Соскін.

Угода про зону вільної торгівлі набере чинності після ратифікації парламентами країн СНД. Отже, українські громадяни та політики ще зможуть виявити свою позицію щодо зміни геополітичного вектора держави.

"Сільські вісті" № 119 (18709) від 20 жовтня 2011 року

Комментариев нет: