7 июн. 2010 г.

2010 рік: валютно-фінансова криза посилюється

Чи може сьогодні Україна прожити без кредиту МВФ?

Перш за все необхідно сказати, що в Україні за квітень поточного року збільшився обсяг готівки майже на 4,8 млрд. грн., а грошової маси загалом на 16,9 млрд. грн. Таким чином сьогодні в обігу знаходиться 159 млрд. грн., що є максимальною цифрою порівняно з 2009, 2008, 2007 роками.

Отже, досягнуто піку грошової маси на тлі зменшення всіх матеріально-речових показників – падіння ВВП (за офіційними даними падіння ВВП склало 15,1%, за експертними оцінками – 20%), зменшення купівельної спроможності, а відтак і попиту з боку населення, падіння іпотечного та будівельного ринків, збільшення безробіття. Тільки металургійний та хімічний сектори нині штучно підтримуються за рахунок зниження ціни на газ. За 4 місяця ц. р. оптова інфляція в промислових галузях склала 10,1%, тоді як роздрібна – 4,4%. Грошова маса, що потрапляє в обіг не використовується для розвитку бізнесу, інфраструктури українських міст, а просто проїдається. Кошти спрямовуються в першу чергу, у вигляді дотацій вугільним шахтам, звідки вугілля потрапляє в ланцюжок приватного бізнесу і там використовується для отримання надприбутків. Отже, за рахунок платників податків і фінансуються олігархічні клани, які є власниками металургійних і хімічних підприємств та інших українських ресурсів. Гроші також використовуються на утримання карно-поліцейського апарату – міліції, СБУ, податкової міліції та інших органів державного фінансового контролю, які нещадно душать малий і середній бізнес та чинять політичні розправи.

Слід також відзначити, що з 28 травня поточного року відбувається зменшення коштів на кореспондентських рахунках комерційних банків. Якщо на ранок 27 травня цифра була близько 21,4 млрд. грн., то з 28-го – 17,8 млрд. грн., на 1 червня – 17,1 млрд. грн., а вже на 4 червня – 16,2 млрд. грн., що свідчить про дестабілізацію банківської сфери. За перший квартал збитки банків склали 48,5 млрд. грн. Водночас продовжує збільшуватися державний борг України. На 1 квітня 2010 р. він складав $41,3 млрд., а сьогодні, за експертними оцінками, сума боргу наближається до $44 млрд. ВВП України у 2010 році не перевищить $115 млрд. Як бачимо, спостерігається тенденція наближення державного боргу до 50% ВВП України. Вичерпані внутрішні можливості розміщення ОВДП всередині держави. На 31 травня Уряд через емісію ОВДП запозичив 104,7 млрд. грн., з яких 68,7 млрд. грн. зосереджено у Національного банку, що свідчить про монетизацію боргових зобов’язань Уряду. По суті, головним утримувачем боргових зобов’язань є Національний банк. Нерезиденти теж припинили купувати ці облігації, понад те, відбулося зменшення їх обсягу у цієї групи утримувачів ОВДП: з 4,4 млрд. грн. на 25 травня до 3,9 млрд. грн. на 31 травня поточного року.

Розглянемо ситуацію, яка склалася з виконанням державного бюджету. Як відомо, видатки державного бюджету на 2010 рік заплановано в сумі 324 млрд. грн., а доходи - 267 млрд. грн., отже різниця, тобто дефіцит, складає 57,5 млрд. грн. Це означає, що за 4 місяця ц. р. доходів треба збирати майже на 90 млрд. грн., враховуючи дефіцит 110 млрд. грн., а Уряд зібрав за перші 4 місяці з усіма запозиченнями лише 74,3 млрд. грн. Таким чином, він вже зараз не дібрав 35,7 млрд. грн., у той час як запозичення за 4 місяці 2010 р. склали майже 24 млрд. грн. Отже, грошей, зібраних усередині країни, за рахунок податкових надходжень, не вистачає для того, щоб покрити видатки рівно на третину. Ці дві третини можна отримати або з зовнішніх запозичень, або шляхом випуску ОВДП та їх легалізації Національним банком, або шляхом примітивного друкування грошової маси.

Уряд має думати над тим, як повернути МВФ $10,6 млрд. в 2011 році, а не запозичувати ще $19 млрд. до 2012 року. Та фінансово-економічна модель, яку використовувала влада Ющенка – Тимошенко, вже не є доцільною і вона себе повністю вичерпала. На жаль, нинішня влада Януковича – Азарова стала на ті ж самі «лижі», але дистанція у прірву вже набагато коротша. І якщо влада не змінить свою політику в податковій сфері, не буде проводити адміністративної реформи місцевого самоврядування, не розпустить податкову поліцію, не скоротить склад міліції до 100 тис. і не зменшить видатки збиткових сфер промисловості, то вона обов’язково потрапить у цю прірву. Але впаде, на жаль, не сама, а затягне за собою і всю Україну.

Комментариев нет: