29 июл. 2009 г.

Зони впливу Америка і Китай не ділитимуть

У сучасному світі модель геополітичного впливу одних країн на інші змінюється на модель співіснування анклавів.

У прагненні США до співпраці із Китаєм немає нічого дивного, адже вони надзвичайно залежні від нього у фінансово-економічному плані. Сьогодні Китай купив цінних паперів американської федеральної системи на суму близько 800 млрд. І якщо він раптом вирішить пред’явити їх Америці на оплату, то для неї це буде дуже скрутно. Крім того, Китай володіє найбільшим у світі запасом американського долара, який тримає як власний золото-валютний резерв. Експорт Китаю до Сполучених Штатів сягає сотень мільйонів доларів. Також там представлена дуже потужна китайська бізнес-діаспора.

Таким чином, на сьогоднішній день існує дуже сильна пов’язаність на фінансово-економічному рівні американської і китайської економік, бізнесу і капіталу. Тому, іншого виходу, як співпрацювати у них немає. Ці держави залежать одна від одної. Погіршення стосунків між США і Китаєм могло б обернутися економічною катастрофою світового масштабу.

Не варто також забувати, що Китай володіє ядерною зброєю, має власні засоби космічної доставки, ракети, і вцілому має потужний вплив на Азійські, Африканські і навіть Латино-Американські країни.

Разом із тим, в результаті зміни формату взаємин між США і Китаєм не відбудеться розподілення зон впливу. Це він пояснює тим, що в сучасному світі така модель стає неактуальною. Натомість, сьогодні кожна потужна країна шукає можливості впливати на іншу державу, при цьому мова йде не про вплив вибіркові території впливу, а про вплив масштабний. Тобто, якщо раніше держави-лідери пробували поділити між собою країни, то нині вони шукають способи співіснування на тих чи інших територіях.

Сьогодні світові лідери такі як Америка, Росія, Китай, Європейський Союз мають кожен, де їм цікаво, свій анклав впливу в тій чи іншій країні. І сьогодні уся політика домовленостей спрямована на те, як мають ці анклави співіснувати один з одним». В цьому є абсолютно нова якість сучасної геополітитичної світової реальності.

Комментариев нет: