27 мая 2011 г.

Лідерів місцевих громад загнали в резервації

Про проблеми і недосконалість роботи місцевого самоврядування говорять від початку незалежності України. На цю тему написано закони і створено відповідні інституції, але коефіцієнт корисної дії від цього не зріс. Міські голови залишаються сам на сам із проблемами, централізація адміністративного управління досягла апогею і абсурду. Зрозуміло, що з цим треба боротися. Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, в інтерв’ю «Пошті» розповів про ініціативу створити альтернативу Асоціації міст України. За його словами, перші успіхи у цій справі вже є.

– Пане Олеже, розкажіть, будь ласка, детальніше про ініціативу створити альтернативну організацію Асоціації міст України.

– Інститут трансформації суспільства вже десять років опікується проблемою місцевого самоврядування. Ми розробили модель, за якою має функціонувати місцеве самоврядування в Україні. Треба здійснити кардинальну трансформацію зі структурування і розвитку місцевого самоврядування в державі. Період від 2005 до 2010 рр. був утрачений для України. Ми провели величезну роботу в цей період, побували у багатьох європейських країнах, зустрічалися з мерами міст, відбувалося стажування, вивчення досвіду. Загалом охопили більше 300 європейських міст. У кожній області України ми провели наради на тему територіальної реформи, реформи місцевого самоврядування. Ми зверталися до Президента Ющенка і прем’єра Тимошенко, до голови ВРУ та парламентських фракцій. Але вся ця робота не дала результату з погляду реформи місцевого самоврядування і адміністративно-територіальної реформи. Та реформа, яку ми пропонуємо, створює антагоністичні протиріччя з тією моделлю кланово-оліграхічного капіталізму, яка сьогодні побудована в Україні.

– Чинна Асоціація міст хіба не справлялася з цією роботою?

– Ми намагалися співпрацювати із Асоціацією по-партнерськи. Але, на жаль, не отримали розуміння і підтримки з її боку. Навпаки – вони брутально відкинули нас, відбулася дезінформація щодо нашої діяльності з боку керівних органів цієї Асоціації. До цього приєдналася Юлія Тимошенко. Коли 2008 чи 2009 року відбувалося засідання секції малих міст в Українці, то мене навіть попередили, щоб я там не з’являвся, попри те, що мери мене запрошували. Відтоді ми почали моніторити діяльність цієї Асоціації. І сьогодні можемо сказати, що відбулася її повна деградація. Вона не виконує ті завдання, які перед нею поставлено, не спроможна стати рушійною силою реформ місцевого самоврядування, не об’єднала і не захистила місцеві громади, не змогла домогтися змін у законодавстві, не зупинила централізацію і знищення самоврядування, яку провадила адміністративна команда. Апофеозом провалу цієї асоціації стали вибори восени 2010 року. Ці вибори були партійними, нам нав’язали неефективну виборчу систему, міських голів примусили висуватися від партій. У жодній країні Європи нема такого безглуздя. Врешті бачимо, що сьогодні Асоціація не спроможна захищати інтереси міських громад і перестала виконувати свої функції. Коли ми зрозуміли, що з цією структурою неможливо працювати, почали думати про те, як не втратити наші напрацювання. Якщо щось вмирає, то треба народжувати нове. Потрібно готувати адміністративно-територіальну реформу, захищати інтереси громад, міських голів і рад, їх треба навчати, треба обмінюватися досвідом, переймати досвід європейських країн. Адже без реально потужної, ефективної системи місцевого самоврядування розвиток України як ефективної, конкурентоздатної європейської держави неможливий.

– Прошу сказати, чи є успіхи у цій справі?

– Під час відвідин Львівщини ми побували в Жовкві та Куликові. Зокрема, там провели плідні зустрічі з міським та селищним головами. Укотре отримали підтвердження, що лідерів місцевих громад загнали в резервації. Вони позбавлені будь-яких фінансових можливостей і права вирішувати місцеві питання. Відбулася централізація адміністративної вертикалі влади. Люди з розумінням сприймають нашу ініціативу. Ми вислухали зауваження і побачили вагання, але загалом є позитивний робочий настрій. Це треба робити, бо міста є у занепаді.

– Чому саме Львівщину обрано для реалізації пілотного проекту?

– Передусім через те, що тут сильні традиції й досі живі, окупаційна влада була тут удвічі менше часу, ніж у решті України, є традиція магдебурзького права, близькість до європейського кордону. Наша організація об’єднає лише малі та середні міста, а Львівщина якраз є регіоном, у якому багато таких міст. Чому лише малі та середні міста? Досвід Асоціації показав, що об'єднання малих та великих міст неефективне – різні інтереси.
Ми не будемо гнатися за великою кількістю членів організації. Хочемо, щоб у неї входили мери, які справді щось хочуть зробити для своїх громад, які прийшли на посаду міського голови з певною місією, щоб їхнє місто стало кращим, заможним і конкурентоздатним. На Львівщині такий настрій серед міських голів і рад є. Окрім того, на Львівщині є досить потужний інтелектуальний центр, є наш партнер – «Громадська думка». Окрім того, ми реалізували проект із Вишеградським фондом. Це брендинг міст, досвід країн Вишеградської групи для України. У цьому проекті ми вивчили польський, угорський, чеський і словацький досвід міст.
Сьогодні на Львівщині з’явилася ініціатива впливу з боку громадських організацій на місцеве самоврядування. Це громадські колегії – орган, який потрібен для спільного думання, прийняття спільних рішень, залучення професіоналів, науковців, експертних кіл.

– Скажіть, будь ласка, у чому полягає реформа місцевого самоврядування?


– У ліквідації райадміністрацій, поділу населених пунктів і громад на села, селища районного чи обласного підпорядкування. Має бути єдина система. Це можливо зробити шляхом внесення змін до Конституції. Окрім того, потрібно змінити податкову систему та формування місцевого бюджету за рахунок прямих наповнень його дохідної частини. Також це перехід до муніципальної міліції, це обрання мирового судді, формування молодіжних бізнес-інкубаторів. Молодь має залишатися у містах, реалізовувати себе там, а не їхати у великі мегаполіси. У нас усе це написано у проекті. І наша організація якраз може це зробити. Міста мають відродитися, стати вільними.

Розмовляв Іван Вишневий
"Львівська пошта" від 12.05.2011

Комментариев нет: