25 июн. 2012 г.

На гривню чекає доля купоно-карбованця часів, коли інфляція перевищувала 11 тис. відсотків

Державний борг на перше червня досяг близько 62 млрд дол. Якщо ці гроші перевести у гривні, то це фактично перевищить державний бюджет. Тепер цей борг потрібно обслуговувати. А борг цей обслуговується через державний бюджет. Середня процентна складова, під яку береться цей борг, для України дуже погана, тому що ми маємо дуже погані показники на позикових ринках. І тому цієї складової менше 13% немає. Тобто, якщо ми маємо борг у 62 млрд дол., то таким чином в рік треба погасити близько 11 млрд дол. на обслуговування та на виплати держборгу. Це в перерахунку на гривню становить близько 100 млрд.

Погасити держборг потрібно через держбюджет, а гасити його нічим, оскільки надходжень до держбюджету в такому обсязі немає. А під час соціальних експериментів і популістських виступів Президента Януковича та Азарова, вони ще більше вирішили витратити грошей на ці соціальні виплати .... Тому природно, що цей величезний тягар лягає на всю економіку, на платників податків, на бізнес, на банки, тому що ці гроші потрібно звідкись зібрати, щоб потім віддати незаможним. Бізнес став пасивний, тому що немає сенсу ним займатися, оскільки податкова "рубає" всіх підряд.

Для української економіки така ситуація дуже небезпечна, тому що Нацбанк починає друкувати гривню, щоб реалізовувати ці популістські програми та виплачувати гроші незаможним верствам, які нічого не створюють, а лише споживають. А якщо друкуємо гроші та втрачаємо золотовалютний запас, і малий, і середній бізнес, який створює додатковий продукт, згортає діяльність. Отже, буде девальвація. Якщо на початку року курс був 7,98 грн за долар, то зараз ми маємо курс 8,12-8,14 грн. Тобто йде втрата реальної вартості гривні.

Наразі владі вдається утримувати курс гривні. Але питання: як надовго? "Може просто статися обвал гривні. Як це було з українським карбованцем за часів Кравчука-Кучми, і коли був головою Нацбанку Ющенко, перед введенням гривні. У нас був такий страшненький період, коли річна інфляція перевищила 11 тис. відсотків. Але тоді не було приватного капіталу, а зараз він є, і за такої інфляції просто він весь загине.

Комментариев нет: