12 февр. 2014 г.

Україна стоїть на порозі фінансово-економічного розпаду

Економічна ситуація в Україні, м’яко кажучи, бажає кращого. Зараз лише початок року, а грошей у держбюджеті уже катастрофічно бракує. До того ж знецінилася і національна валюта. Наскільки поганою є ситуація в нашій економіці і до чого вона може призвести.

Янукович відмовився підписати Угоду про асоціацію з ЄС, розраховуючи, що протриматись до кінця свого терміну йому дозволять гроші Путіна. Проте у Сочі Путін Януковичу грошей так і не дав. Чи означає це, що найближчим часом Україну очікує економічний колапс?

Так, і зовсім невдовзі. І це підтвердили усі рейтингові агенції. Moody’s, Standard& Poor’s та Fitch понизили суверенний рейтинг по боргах України до групи С – це третя, найнижча група. Це – фактично рівень сміттєвої ями, один крок від суверенного дефолту. І перше рельєфне, показове підтвердження того, що Україна вже не в змозі не тільки виплачувати свої зовнішні борги і зобов’язання, а й навіть обслуговувати відсотки по них.
 
Запозичити гроші на зовнішніх ринках через механізм євробондів уже неможливо, якщо навіть розміщати облігації. Це все одно, що закласти свою душу дияволу. Це – мінімум 15% річних, якщо не більше.
 
Жодних зовнішніх надходжень в Україну очікувати також не варто. Адже прямі і портфельні інвестиції знизились практично до нуля. І це означає, що в українську економіку немає притоку грошей.
 
Третій показник – падає ВВП і промислове виробництво. Хоча уряд це приховує і заявляє, що начебто у 2014 році ВВП становить 0%, але це брехня. Тому що падіння ВВП у 2013 році становило мінімум 3%, а промислове виробництво скоротилось на мінімум 7-9%. Таким чином у нас взагалі немає джерел для функціонування економіки. Тобто навіть для підтримання того стану, який є зараз.
 
Януковичу вже немає звідки взяти грошей. А йому ж треба віддати гроші МВФ – близько 250 млн до 12 лютого; потрібно віддати хоча б $2,7 млрд Росії. А Росія чітко ж поставила ультиматум: «Віддайте гроші за газ, який ви спожили в 2013 році».
 
За лютий невиплачені пенсії, треба ж буде за березень скоро платити, а грошей немає. Міста – банкрути. Львів фактично живе у борг.
 
Отже, уряду немає, Верховна Рада перебуває в стані хаосу, який наростає і ВР, по суті, розпадається. Стоїть великий Майдан, який стає більш радикальним – він вже охопив 12 областей. Фактично вже сформовані моделі народовладдя.
 
Сьогодні ми можемо говорити, що Україна стоїть на порозі фінансово-економічного розпаду. Ми маємо абсолютно некомпетентний, продажний уряд на чолі із людьми «Сім’ї», людьми Саші Януковича: Арбузов, Клименко, Захарченко, Колобов, Соркін. Золотовалютні запаси розграбовані, за січень реально було втрачено 1,7 млрд.
 
Конвертованість гривні підірвана, курс долара зміцнився до 8.66 грн, отже, він вже наблизився до нової офіційної межі 8.70 грн. Тепер питання полягає тільки в тому, коли почнуться процеси відкритого розвалу.
 
Я думаю, що чекати залишилось уже недовго, оскільки зараз припиняються платежі в державний бюджет. І західні області повинні припинити перераховувати гроші в казначейство і податкові. До речі, в мене є модель формування, відповідних комунальних банків і паралельного введення в обіг євро. Ця модель, яка профункціонувала в Україні 23 роки, добігає кінця.
 
Кланово-олігархічна модель державного монополістичного капіталізму в Україні повинна бути зруйнована. Відтак ми підходимо до перезаснування української держави і маємо надію, що вона буде переформатована у рамках того, що я пропоную.
 
Чи може цей колапс зупинити призначення нового уряду, під який Захід готовий давати кредити?

А хто ж його призначить? Янукович не призначатиме, його влаштовує цей уряд, це – уряд його сина. За моїми розрахунками, вони щомісяця привласнюють мінімум $5-6 млрд.
 
Янукович може тримати цей уряд два місяці, і заробить за цей період близько $15 млрд. Він нікого не призначатиме та й з Путіним по Медведчуку він не домовився, тому триматиме в якості в.о. прем’єр-міністра Арбузова, але призначити його повноцінним головою уряду він не зможе.
 
Призначати уряд на чолі з кимось із опозиціонерів він теж не буде, його влаштовує така ситуація. Янукович і «Сім’я» щодня грабують Україну, то навіщо йому призначати новий уряд? Треба буди дурнем, щоби це зробити.
 
А те, що у нас така дегенеративна опозиція, то хто їм винен? Якщо вони не знають, не вміють, якщо вони дилетанти і неуки, то що робити? А люди мовчать, значить їм подобається бути бидлом.
 
Деякі експерти прогнозують, що незабаром долар коштуватиме 12, а то й 17 грн. Якими будуть ваші прогнози?

Я ще кілька місяців тому казав, що так і буде. Запасів, які є, вистачить ще на місяць. До того ж влада постійно друкує гривні і приховує це. Також скоротилися всі експертні надходження. На міжбанку так ускладнили процедуру, що не можна купити валюту, щоби виконати контракти. Тому в нас може з’явитися карткова система, бо за два три тижні може настати нестача продуктів харчування і товарів першої необхідності. А далі – інфляція 200%, як це було у 1993 році.
 
Якщо зараз не вжити кардинальних, радикальних заходів для «лікування» економіки, для початку трансформації за моєю моделлю народного капіталізму, то ця модель ще може протриматись максимум місяць. І за цей місяць долар може коштувати 15-20 і навіть 30 грн. А гривні взагалі вже може не бути.
 
Чи варто опозиції погоджуватися на урядові посади, у тому числі і прем’єра і за яких обставин?

Та вже немає чого погоджуватись. Треба було міняти керівництво Верховної Ради, сформувати свій уряд, повернутись до Конституції 2004 року, по скороченій процедурі прийняти закон про імпічмент, відправити Януковича у відставку, відсторонити його від влади і заарештувати. Це – найкраще, що можна було би зробити, щоби його «Сім’я» не встигла до кінця зруйнувати країну.
 
Чи здатна економічна ситуація призвести до краху режиму Януковича? 

Все рухне – не тільки режим Януковича, а й опозиція, вся система. Буде розпад на частини, тому що не буде гривні, бюджету, єдиних виплат. Тоді буде якесь переформатування, а яке – ще не знаємо.
 
Як теперішня економічна ситуація може вплинути на Майдан? Чи не стане вона черговою причиною до якихось активних дій майданівців?

Я думаю, що процеси на Майдані розгортатимуться швидше по мірі того, як розпадатиметься Верховна Рада, і по мірі того, як наростатиме економічний колапс. Наступний крок – у березні вже не буде грошей на виплату пенсій і зарплат бюджетникам. Тільки-но вчителям, лікарям, жінкам, які мають дітей, припинять платити зарплату, тоді розпочнеться радикалізація Майдану. Чекати вже недовго.
 

Комментариев нет: